Sayfalar

sinekler intihar ederler mi?

bazı bazı, düşüm düşüm düşünüyorum yerli yersiz bir şeyleri. ne öyle memleket meselesi ne de sonucuna varamadığım bir formül çözümlemesi...
 bir anda saçma bir şey geliyor aklıma ve ben ona takılıp kalıyorum. 
takıldıkça bir yenisi daha ekleniyor. sonra kafamdan onları şekillendirip bir karara varıyorum ve adeta çok önemli bir şey yapmışımcasına huzura eriyorum.
böyle anlarda gugul* benim en iyi dostum. çünkü gugula sorunca illa ki benim gibi saçma bir konuya sapıklık yapıp, kafasını takarak forumlarda ya da sitesinde paylaşmış insanlara rastlıyorum.

mesela,
bugün yatakta doğrulduğum an gözüme duvara kendini vurup duran bir karasinek çarptı. bunu neden yapıyor ki? cama toslayıp dursa, dışarı çıkmak istiyor der camı açardım. "kendini öldürmeye mi çalışıyor yoksa" diye düşündüm ve merak ettim.
hı hı. 
evet, merak ettim.
öncelikle neden böyle düşündüğümü size açıklamam lazım: 
çok eskiden 2 tane muhabbet kuşumuz vardı. beraber yaşlanmış bu iki kuştan biri eceliyle ölünce, diğer kuş adeta delirdi. annem kafese elini sokup zar zor alabildi kuşumuzun ölü bedenini. sonra aynı gün içerisinde bir baktık ki tek başına kalan dişi kuşumuz inatla kafasını kafesin demirlerine sıkıştırmaya çalışıyor. biz uzaklaştırdıkça o yine aynısını yapıyor. 
bir kurtardık, iki kurtardık derken üzgün kuş amacına ulaşıyor... (üzgün surat)
benim için travmatik hadiselerden biriydi bu.
neyse.
günümüze ve odada intihar etmeye çalıştığını düşündüğüm karasineğe gelelim. ilk bakışta aklıma gelen onun kendini öldürmeye çalışmasıydı, evet.
ama hemen arkasından sinek anatomisi ve beyin kapasiteleri (düşünebilme-güdü yetileri) hakkında hiçbir bilgim olmadığını fark ettim. onun da arkasından aklıma bu sineklerin sürekli bala-reçele saplanmaları, çorbaya düşmeleri geldi. acaba bunu açlık iç güdüsü ile mi yapıyorlardı?
yoksa bu şekilde ölümü, duvara çarpa çarpa kendini öldürmektense daha naif bir yol olarak mı görüyorlardı?

dı dı dı dıımm!

 telaşelerimi yoluna koymanın arkasından ilk iş sinek anatomisine ve intihar etme kapasitelerine baktım. genel olarak sineklerin duygusal çalkantıları ya da kuşlarda bulunan depresyon potansiyeline sahip olabileceğine dair bir bilgiye denk gelmedim. biraz şartlı refleksimsi, biraz koşullanmalı, biraz da alışkanlık iç güdüsü hakim kendilerine. yani tipik eklem bacaklı özellikleri.  

bir sitede, kuantum düşünce tekniği anlatımında karasinek örnek olarak kullanılmış. kurulan bağlantı hoşuma gitti. bu çok mühim meseleler olmayan ama kafa yormanın da anlamsız bir şey olmadığını düşündüğüm yazımı noktalarken, 
size o siteden sinekle ilgili kısmı paylaşmak istedim:

"Odada vızz vızz uçup duran sinek her seferinde cama toslar dışarı çıkmak için. Sonra ev sahibi camı açar ama sinek artık orda bir engel olduğunu ezberlemiştir. Camın açık olduğunu fark etmez bile. İşte o zaman da ev sahibi bu sefer eline aldığı sineklikle sineği cama doğru yönlendirmek ister. Amacı iyidir, sineğin camdan çıkmasını sağlayıp, özgürlüğüne kavuşmasıdır. Ama tam tersine sinek “ Ben ne yaptım? Sadece dışarı çıkmaya çalışıyordum, bu adam bana niye sineklikle saldırıyor?” der. İşte bakış açısı! "5 yorum:

 1. kızım olunca annemlerin muhabbet kuşu yemek yemeyerek intihar etmişti.:(( beni çok seviyormuş meğer

  YanıtlaSil
 2. kıyamammm!

  hakikaten var bu sevdiklerini paylaşamıyor olma durumları. miniş diye muhabbet kuşum vardı, o da eve aldığımız köpeği kıskanmış, gelmez olmuştu yanımıza.

  çok hassaslar çoook

  YanıtlaSil
 3. Muhabbet kuslarina cok üzüldüm:(
  Sinege gelince benim cikardigim sonuc,hic kimseye yaranamzsin bu bir karasinekte olsa:))
  sevgiler canim..

  YanıtlaSil
 4. Bayılıyorum muhabbet kuşlarına onlar cidden çok duygusal ya:(
  ama sineklerden nefret ederim caniye dönüşürüm anında sinek ilacını alır koşarım:D

  YanıtlaSil
 5. Zelis, bakış açın ilginç ama doğru olmuş:)

  ipekböceği, benim de normalde sineklere karsı özel zaafım olduğunu söyleyemem:)

  YanıtlaSil

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.