Sayfalar


 Kafalarımız karışık, yorgun ve saçmalamaya müsait haller içerisindeyiz. Her birimizin kişisel yaşantısı yeterince problemli değilmiş gibi, bir de etrafımızda olup bitenlerden nefes alamaz duruma geldik. Bir gün otobüste yanımızda oturan adamın kafatasını cama vurarak kırmak isterken; bir başka gün markette çocuğunu kolundan sürükleyen kadını saçlarından et reyonuna asmak isteyebiliriz. Gelin görün ki bu uçuk fantezilerimize rağmen aslında havlayan köpekten hiçbir farkımız yok.
Biz sadece adalet, insanlık ve sevgiye olan özlemlerimizin çizdiği yolda, sıyırmak üzere koşar adımlarla sek sek oynuyoruz. 8 adım ileri, 8 adım geri. Lanetlenmesi gereken insanlar yanımızdan bisikletle geçerken, biz olduğumuz yerde zıplayıp duruyoruz.
Ne de olsa meczubuz...
Bize meczup diyorum ama Tanrı aşkıyla aklını yitirmiş kimse* olanından değil; şahit olduğumuz çirkinlikler sayesinde dengesini kaybetmiş olanlardanız biz. Her gün haberleri okuduğunda kendini camdan atmak isteyen; "bundan beter ne olabilir ki" dediğimiz günün ertesinde daha vahşi bir cinayetle karşılaşanlardanız. Biz, gözümüzden sakındığımız hayvanımız kadar şanslı olamayan bir sokak köpeğinin, insanlar tarafından tecavüze uğraması sonucu belinin kırıldığını gözümüzle görenleriz. (bknz: Uzaylılarla İşbirliği ); biz N.Ç. davasına tüm ülke nüfusuyla aynı anda şahit olup şimdi, hâlâ, unutmadan merak eden birkaç binden biriyiz.

Günümüzde öyle bir hal aldık ki: kadın-erkek; inanan-ateist; Türk-Ermeni; Fb-Gs'li; iktidar-muhalefet vb. derken, gruplardan grup beğenir olduk kendimize. İlla ki aramızda bir ayrım olacak, illa ki bölüneceksek ben de pastayı buradan dilimliyorum, afiyetle buyurun: akıllı ve meczuplar!
 Ülkemizde terminolojiden bağımsız olarak, inanan bir kimse, bir eylem yapıyor ve bu eylemi din - Allah adına yaptığını söylüyorsa meczup ilan edilir. Ve yine terminolojiden ve bilimden uzak bir şekilde, psikolojik bir tedavi görmesi gerekirken, kendi dini örgütleri içerisinde "iyileştirilirler".
Yine terminolojide yer alan bir diğer anlamıyla meczup: aklını yitirmiş, deli, sapık* gibi kelimeler ifade ediyor. Her ne kadar ülkemiz genelinde din içerikli hareketlere kılıf olarak kullanılmasıyla ünlenmiş olsa da, ben bu meczup sıfatını biz azınlıkta kalan, gerçek değer ve yargılara sahip, "insan" olmayı hazmetmiş ve becerebilen insanlar adına kullanıyorum. Ne de olsa aykırı olan biziz, ne de olsa farklı olan biziz, ne de olsa tu kaka olan da biziz... O zaman biz de kendimizi meczup ilan edelim ve kendi aramızda birbirimizi iyileştirelim.
Ne dersiniz?(tebessüm)
Bu da bizim şarkımız, sözlerini özenle dinleyelim>> Meczup

not: bunu da izleyin isterim: tık tık 
*meczup

15 yorum:

 1. 2 tane mimim var.Birini yapmışsın önceden.iğerine bir bak istersen mimledim seni:)

  http://pispapaz.blogspot.com/2012/03/2-mim-bir-arada.html

  YanıtlaSil
 2. beynimi, ruhumu tatil çıkartabilmek için dünden beri inzivaya çekilmeye çalışırken senin bu yapığına ne denir..
  haklısın işte.. bak bana.. al işte sana bir tane daha meczup..

  YanıtlaSil
 3. Az bile yazmışsın...
  Ne yazık ki ruh sağlığımızı korumak için ciddi çabalar sarfetmeye başladık.

  Oysa ki dünyayı kurtaracak tek şey SEVGİ'dir..
  Sevgiler ninicim..

  YanıtlaSil
 4. bunları görüp duydukça insan insanlığından utanıyor vesselam. meczubuz. ki çok garip meczuplar hem de. çaresiz meczuplar.

  YanıtlaSil
 5. belki meczup olmaktan başka çare yok.bütün evreni düzeltmek mümkün değil. çirkinlikler vahşilikler her zaman olacak galiba.. elden geldiğince yaşamı güzelleştirme çabaları içinde olmak ondan sonra mümkün olduğunca uzak durmak en iyisi galiba.. aksi durumda yaşama zevkini kaybeder insan..

  YanıtlaSil
 6. geçenlerde düşünüyordum. Hatta bir arkadaşıma söyledim..
  Girsek bir teste yüzde 70'imizi kapatırlar abartmıyorum!
  Akıllı dediler dolu etraf.

  YanıtlaSil
 7. meczup olma durumları sanırım kendimi bildim bileli var bende...senin dediğin anlamda:)

  sevgi kurtaracak dünyayı ama ne zaman?gelmedi mi zamanı hala ninicim?

  YanıtlaSil
 8. türkiyemin üstünde dolaşan bu kara bulutların en büyük sebebi ekonomik sıkıntıda olmalarıdır ! insanın cebinde parası olsa, ay başına yetişecek borçları olmasa bu kadar buhranla dolaşmayacak sokakta, bu kadar bölünmeyecek bence..

  YanıtlaSil
 9. pandoranin kutusunda ki umut kirintilarini unutm a.. guzel olacak .. : )

  YanıtlaSil
 10. ooo cok sert hatta uber sert yok ıvana sert :)
  gercektende doğru demıssın ama bakalım ne olacak? gecen bı fılm ızledım 11.11.11 kesınlıkle ızle dıyorum tavsıyemdır bu konuylada bı bakıma ılgılı canım sevgılerımı gonderıyorum sana optum:)

  YanıtlaSil
 11. Yok ya okuduktan sonra yazacak bir şey de bulamadım yazamadan da duramadım.En azından aklımdan geçeni yazmış olayım.Ellerine sağlık. Devamının gelmesi dileğiyle...

  YanıtlaSil
 12. R.D.Laing, deliliği, yaşanılmaz bir dünyada (tıpkı senin dediğin gibi, nini) var olabilmek için geliştirilmiş bir atrateji olarak tanımlar.

  YanıtlaSil
 13. tık tıkını tıktıkladım. en sevdiğim filmlerden biridir. izlemeyenler için, izledikten bir süre sonra tekrar izlemelerini. sonra film hakkında yorumları, eleştri ve analizleri okuyup bir daha izleyerek en az üç izleme yapmalarını tavsiye ederim. ha bu arada ben hem havlayan hem ısıranlardanım senin tabirinle. bütün psikopatça şiddet fantazilerimi gerçekleştiriyorum dediğin gibi durumlara şahit olduğumda. zaten bu yüzden de adım deliye çıktı. ben deli alem akıllı yani senin anlayacığın.

  YanıtlaSil
 14. güzel nini çook güzel bi yazı olmuş bayıldım ve ah tam da otomatik portakalı yeniden izlemek istediğim anda süper oldu :)

  YanıtlaSil
 15. Ofilm seyrettiğimde etkilemişti beni..bir ara bir daha seyredeyim..:))

  YanıtlaSil

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.