Sayfalar

Şafak Pavey ve nini
 Şafak Pavey...
Ondan bahsetmeye başlarken "Uluslararası Cesur Kadınlar" ödülü sahibesi olan CHP Milletvekili diyerek son dönemin yüzeysel özetini geçebilirim ya da saatler ve sayfalar harcayarak adım adım tüm meziyetlerini seve seve sıralayabilirim.

Ondan daha önce defalarca bahsettim (bknz: Benim Şafak Pavey'im), gün gelecek yine bahsedeceğim ama bugün size farklı bir şeyi, ona sarılmanın bana verdiği mutluluğu anlatmak istiyorum.

Okuyacaklarınızın içinde siyasal ya da ciddi meseleler aramayın. Bu kelimelerim tamamen genç bir kızın duvarında asılı olan postere bakarak daldığı hayallerle; fanatik bir futbolseverin galip geldikleri maç sonrasındaki coşku edasını taşıyor. (gülücük)

İçimden geldikçe ya da söylemek istediğim bir şey oldukça  Şafak Pavey'e bir yol bulup ulaşıyordum. O da mutlaka, geç de olsa, nazik bir yanıtla geri dönüş yapıyordu.

Günlerden 23 Mart 2012, Cuma - Sarılmam mümkün müdür?
Şafak'ın* internet üzerinden daha önce denk gelemediğim bir meclis kürsüsü konuşmasını izliyorum. Video sona erdiğinde aklımdan geçen tek şey şu: "bu kadına sarılmak istiyorum!"

Hiç düşünmeden kendisine mail atıyorum: "Şafak Pavey ile tanışmak ve ona sımsıkı sarılmak en büyük hayallerim içerisinde, acaba bu mümkün müdür?
Ertesi gün sımsıcak bir yanıt geliyor ve kendisinin yönlendirmesi üzerine sekreteri Fatoş Hanım ile irtibata geçiyorum. Sekreterinin de sıcak ve alakalı yaklaşımıyla 11 Nisan 2012, 13:30 randevusunu alıyorum.

Günlerden 11 Nisan 2012, Çarşamba - Şafak Pavey'e Sarılmak
Sabah 7'de İstanbul'dan hareket edip, 11:30 sularında Ankara otogarına varıyorum, oradan da Kızılay Meydanı'na. Sonra sağnak yağmurdan beni koruduğuna inanmaya çalıştığım şemsiyemin altında meclise doğru yol alıyorum. Tabii Ankara'ya adım attığım saniyeden itibaren dilimde hep aynı şarkı: "Pardon, meclise nasıl gidebilirim acaba?" ve karşımdaki kişiden şarkıma eşlik eden hep aynı nakarat"Meclis'in neresine gideceksin ki sen, buralar hep meclis?" Sonunda beni anlayan bir vatandaşa denk geliyorum ve benim meclisin ziyaretçi kapısından girebileceğimi söylüyor. Ben ve işe yaradığına inanmaya çalıştığım şemsiyem, hiç bilmediğim yollarda o kişinin tarifiyle ilerliyorum ve önünden geçtiğim bütün bakanlıkları inceliyorum...
Reelde yollarım ve meclis hikayelerim uzamış olsa da ben asıl konuma, sarılma anına gelmek için, kelimelerimde Fatoş Hanım'ın kapısına ışınlanıyorum! **

Kapıyı tıklatıp içeriye girdiğimde gayet güzel karşılanıyorum. Fatoş Hanım'ı sesinden hemen tanıyor ve diğer kişiye acaba kim diye bakıyorum: o da Şafak'ın yardımcılarından biri, Berrak. Oldukça yoğunlar, benim orada olduğum anlarda bile yoğun bir program koşuşturmacası hakimdi ortama. Derken içeriye Şafak girdi. O ana kadar hiçbir heyecanım yoktu, sonuçta nasıl bizden, nasıl sıcak biriyle karşılaşacağımı gayet iyi biliyordum. Hemen ayağa kalktım ve gülümseyerek merhabalaştık. İlk izlenimde aklıma düşen şey: "ne kadar da  güzel bir kadın bu!"

Odasına geçip, karşısına oturduğum an dilim çözüldü. Öyle tatlı ve cana yakın yaklaşıyordu ki söylemek istediğim ne varsa söyledim. Sürekli gülümseyerek beni izliyordu. Sonra kendime geldim ve sustum, sonunda onun karşısında dinlemenin daha akılane olacağını anlayabilmiştim.(gülücük)
Şafak Pavey- Nereye Gidersem Gökyüzü Benimdir

Konuşma esnasında karşılıklı kısa bir sohbet yaptık hayatımızdaki ortak noktalara dair. Kısa ama oldukça benimsendiğimi, ilgilenildiğimi hissettiğim bir konuşma. Fakat, söylemek ya da paylaşmak istediklerim bu kısa zamana sığamayacağı için, onunla daha geniş bir zamanda yeniden görüşmeyi dilediğimi söyledim.  O da bunun mümkün olduğunu ve uygun bir zamanda İstanbul'da tekrarlanacak ikinci bir görüşmede yan yana gelebileceğimizi söyledi.
Sürekli gülümsediğimiz konuşmanın içerisine bir de  "kitabınız yanımda, acaba imzalar mısınız?"ı ekledim. Mutlulukla ve gözleri parlayarak imzaladı. (Sırf heyecan olsun diye ne yazdığına otobüse binene kadar hiç bakmadım) Ardından fotoğraf çekimi için Fatoş Hanım geldi ve birkaç kare ile bu güzel anı benim için ölümsüzleştirdik.
Ve o soru: "Peki, bir de sarılabilir miyiz?"  
Tüm sıcaklığı ve gülümsemesiyle "elbette" dediği an, ona sımsıkı sarıldım. Odanın içerisinde yankılanan gülüşmelerle sarıldığım o bedenden, gözlerim dolu bir şekilde ayrıldım. Evet! Muhtemelen size fazla duygusal bir yaklaşım olarak gelebilir ama beklediğimin bile üzerinde bir sıcaklık ve samimiyetle karşılaşınca, bir de bu sarılma isteğimin ciddi ciddi uzun zamandır aklımda olduğunu düşününce heyecandan saçmalamamam imkansızdı zaten. (gülücük)

Kapıya kadar uğurlarken bana, görüşmek istediğim başka biri varsa yardımcı olabileceğini söyledi. O an aklımdan geçen tek şey dilime döküldü: "hayır yok, ben sadece sizinle tanışmak için geldim"
Ve bana odadan çıkmadan önce söylediği bir cümle, içinden gelerek yardımcı olmak istediği bir şey vardı ki, sadece onu kısa bir süre görebilmek için çektiğim yolları, bu yorucu günü fazlasıyla haklı çıkardı. Tamamen bana özel kalmasını istediğim bu son sözü, onun ne denli alakalı ve özel bir insan olduğunun kanıtıydı gözümde. Çünkü o kadar ince ve nasıl da buna dikkat etmiş dedirten bir düşünceydi söylediği...

Engellerden de bahsettiğimiz bu kısa sürede, bir kez daha anladım ki dünya üzerinde engeli olmayan yegane insanlardan birisiydi Şafak Pavey. Herkes demek ütopik olacak belki ama insanlığın sadece 1/10'i bile onun gibi olabilse her şey yoluna girmeye başlayacaktır bence.

Beni tanımayan, kelimelerimi bilmeyen kişilere bu sarılma faslı abartı gelmiş olabilir. Ancak, tanıyan ve bilenler bilir ki sarılmak en kuvvetli temastır, gülümsemek ise her şey!
Ve, bu denli hayran olduğun birine sarılmak...
İşte bu, Nini'nin Kelimeleri'nin bile yetersiz kaldığı andır. (gülücük)

Güzel Şafak ve Fatoş'a sonsuz teşekkür ve sevgilerimle...


*Bazı yerlerde kendisinden "Şafak" diyerek bahsedişim, onun sade vatandaş kimliği ve birebir tecrübe ettiğim kendine has sıcaklığından ötürüdür.

**Bu yazı sadece "sarılma" yazısı olduğu için kapsamlı değil. Daha sonra da başka başlıklar altında Ankara ve Meclis maceralarımdan, görüşme ayrıntılardan bahsedeceğim. En önemlisini en sona, engellilerle ilgili fikir paylaşımlarımız tamamlandığında yayınlayacağım.

Röportajı okumak için tıkla: Şafak Pavey Hakkında

36 yorum:

 1. keşke blogunu da biraz sevseydin.
  :)

  YanıtlaSil
 2. asıl ve aşılmaz engellerin insanalrın beden ve çevrelerinde değil,zihinlerinde olduğuna inananlardanım..bu açıdan bakınca engellei dediğimiz pek çok insanına slında engel tanımadığını,engelsiz görünen pek çok insanın ise zincirlerle sımsıkı bağlı olduğunu söyleyebiliriz.en büyük engel,sadece kendimizin haklı olduğuna inanmaktır..ama sadece kendimizin..

  yekdiğerimizi tanımak ve sarılma için ördüğümüz kadim engellerden kurtulup özgürleşebilememiz dileğiyle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. D.Zehra,

   çok doğru düşünüyorsunuz ve sizinle aynı temenniler içerisindeyim...

   Sil
 3. Şafak Pavey'i çok seviyorum canım cok güzel bi yazı olmus,benden de selam soyle bı dahakı gıdısınde cok tatlı bi kadın 13 numaralı peron adlı kıtabını okumustum,cok tuhaf oldum yazını okuduğumda,ne mutluki gormussun onu sarılmıssın bı dahakıne benım yerımede sarıl ninicim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biricitim,
   13 numaralı peron gerçekten çok güzeldi. sarılırım seve seve^^

   Sil
 4. Adsız16:11

  Ne kadar güzelsiniz :)

  Adına çok sevindim, nice görüşmelerinize olsun Nini'm.

  Sarılmak güzeldir!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cherry,

   teşekkürler canım^^ paylaşmak da güzeldirrr

   Sil
 5. Tebrik ederim nini, gerçekleştirdiğin çok güzel bir buluşma. Karşı tarafta sevilen güzel bir insan, bu tarafta da ona hayran ve sarılmak isteyen kızımız varken, bu iki güzel insanın buluşmasına hiç bir şey engel olamazdı zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hektor,

   aynen dediğin gibi sevgili Hektor.iyi ki oldu, inşallah yine olacak^^

   Sil
 6. Şafak Pavey! Daha fotoğrafızı görür görmez bir heyecanlandım yahu :) Çok seviyorum kendisini çok tatlı bir kadın o gülümsemesini görünce seninde yüzüne bir gülümseme yansıyor hemen. Ben sadece katıldığı bazı programlarda gördüğümden bahsediyorum sen ne güzel görmüşsün bir dahaki görüşmede lütfen benim yerime de sarıl ve çok sevdiğimi söyle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amane Misa,

   kesinlikle ileticem sizin de sözlerinizi^^ ve evet, harika gülümsüyor

   Sil
 7. nini'm ne kadar da güzel anlatmışsın...bende sana sarılmak istiyorum şimdi ne olacak hıı??

  şafak pavey'e gelince o o kadar değerli bir insan ki dediğin gibi keşke insanların 1/10 i onun kadar olabilse...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. prensesimm, sarılalım sıkı sıkı!!!!

   keşke canım...

   Sil
 8. İnsanları çok zor severim derim ya hep, bana çok içten ve çalışkan geliyor hayranım tek kelimeyle bu güzel kadına^^ ne şanslısın ki tanıma şansın olmuş:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İpekböceğim,
   hakikaten sevilesi bir insan, darısı başımıza^^

   Sil
 9. ben birbirine çok benzeyen iki ruhun sarldığını düşünüyorum.. ve inanıyorum ki Pavey gibi insanlar sarıldıkça çoğalacaktır.. sevmeyi bilen, sevmeyi seven insanlar ancak sarılarak çoğalır.. sevmeyi bilen sarılmak için bu kadar yol teper, sevmeyi bilen onca dolu vaktinden sevgi için zaman ayırır..
  agresif prenses gibi ben de sana sarılmak istiyorum ne olacak şimdi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayatılanla Yaşamak,

   sarılalım seninle de! ruhlarımız biraz benzerse ne mutlu bana...

   teşekkür ederim

   Sil
 10. Çok sevdiğim ve hayran olduğum bir insan . Okurken kendimi de orada ve içten gülen bu güzel insana sarılmış gibi hissettim . İkiniz de çok güzel çıkmışsınız , ne mutlu sana canım , sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili zeynep,

   çok teşekkür ederim! sevgiler

   Sil
 11. Sevgili Nini, çok ince ruhlusun ve Şafak kadar güzelsin (gülücük)O engeller kafada olmasın gerisi laf ü güzaf(farsça boş laf) (gülücük) aferin çekirge postlar 10 numara su gibi yazmaya devam (gülücük)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bolat,
   çok ama çook teşekkür ederim iltifatların için (gülücük)

   Sil
 12. Şafak Pavey'e sarılmak ne kadar güzel bir şey olmalı :) Benim de çok hayran olduğum bir kişi kendisi.Gülümseyişi gözleri duruşu fikirleri herşeyiyle güzel :) Fotoğrafta ikiniz de çok hoş çıkmışsınız :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denizyıldızı,
   hakikaten çok güzel bir şeydi. teşekkür ederimm

   Sil
 13. İSteklerini ifade edip karşılık bulmak güzel olmalı.:)Nini gene mimledim seni.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. huyumkurusun,
   evet çok güzel^^

   ilk fırsatta bakacağım canımm

   Sil
 14. Hani şu meşhur konuşmasını; -muhafazakar kısmı ciddi bir şekilde irrite ettiği konuşmasını- dinledikten sonra: "vay be! chp'de 'öteki' lerin hak ve özgürlüğünü savunarak da politika yapanlar varmış. Seçim listeleri yapılırken bu hatun gözden kaçmış herhalde. İyi de Şafak Hanım sosyal demokratsa diğerleri ne?" dedirtmişti bana bu güzel insan.

  Hayatımda gördüğüm en mükemmel, yalın, sade, anlaşılır, tertemiz türkçe'ye sahip bu kadın, bunun için kibirli diye eleştiriliyor bir de.
  Neyse, Şafak Pavey hakkında diğer postunda konuşuruz bunu.
  Nini'm, öyle içten anlatmışsın ki, abartı falan değil, yeni okuyanlar akıllı olsun! hehe.
  Bizim için de sarılsaydın ona.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emilia'm!,

   kibirli olunduğunun düşünülmesine inanamıyorum. gerçi bu ülkenin alıştığı seviyenin öyle üzerindeki böyle yaftalanmasına şaşırmamalı

   şansım olursa senin için özellikle sarılacağım, söz veriyorum!

   Sil
 15. Kendisi bizim meclisimizdeki engelsiz sayılı vekillerimizdendir

  Yazını okurken hayalindeki oyuncağa kavuşmuş bir çocuğun mutluluğu sardı beni, onun gibi engellerin aslında zihinlerde olduğunu gösteren bir kadın ile, dahası hayalinle, tanışman senin adına benide çok mutlu etti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamer Arda Tuncer,

   teşekkür ederim^^ senin de bu kadar sadık bir okuyucu olman beni mutlu ediyor

   Sil
 16. Bu yıl ki tedxreset konuşması vimeo.com/36717074

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısaca Fd,
   teşekkür ederim, çok güzel

   Sil
 17. ne mutlu sana ve bravo sana..yeryüzünde bu kadar güzel gülen başka bir insan var mı acaba? öyle sevgi dolu güzel bir insan ki. ben de müthiş hayranıyım. böyle bir sahneyi yaşamak.. hayali bile heyecan ve mutluluk veriyor bana.umarım bir gün bize de kısmet olur böyle bir sahneyi yaşamak. biz de sevgiyle sarılırız o güzel insana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan,
   bu denli seviyorsan ne mutlu^^
   içim ısındı benim de sana

   Sil
 18. Şafak Hanım'ı ben de çok seviyorum. Senin kadar şanslı değilim. Kendisiyle yüz yüze görüşemedim. Ama senin adına çok sevindim. Ne kadar şanslısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Dilerim sen de tanışırsın^^

   Sil

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.