Sayfalar

murphy yasaları harita


sigara dumanı her zaman içmeyene doğru gelir. haksız mıyım? 

murphy! ah şu gözü kör olası murphy yasaları...

"ters gidebilecek her şey ters gidecektir!" *

"eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir!" *

buraya teker teker yazsam günlük hayattaki karşılıklarını bitiremem. bu nedenle bir kısmı için buradan buyurunuz.

daha içten, daha eğlenceli ifadeler için oturup sadece 5 dakika kadar kendi hayatınızdaki, her an karşılaşabildiğiniz örnekleri listeleyebilirsiniz. sonradan okuması oldukça eğlenceli oluyor. ben yaptım. ve evet, çok tirajikomik&eğlenceli oldu.


murphy yasaları nereden gelir
aslen ciddi bir kanun olan bu görünün ortaya çıkışı: 

yıllardan 1949. adamın biri, araştırası geldiği için insan bedeninin ne kadar ivmeye dayanabileceğini merak eder. bu sebeple bir dizi deney yapar, oldukça para harcar. verilen yoğun emek ve maddi külfetin ardından deney başarısız olur. kafalarını duvarlara vurup, nedir sıkıntı diye araştırdıklarında ne görsünler?!? denek üzerine bağlanacak olan 16 adet ölçüm cihazını bağlamakla görevlendirilen kişi, bu diğerlerine nazaran basit kaçacak nitelikteki teknik işini hatalı yapmıştır. 
murphy kanunları

U.S A.F adına nakliye programı için test alanında mühendis olarak bulunan ve bütün emekleri boşa giden bu adamın adı Edward Murphy. doğal olarak adam kendi adıyla murphy's law denen şeyi ortaya koyuyor. yanarım yanarım geç doğmuş olmama yanarım. bu gün yaşadıklarımı 1949 deney gününden önce yaşamış olsam önce davranır, bu durumu keşfeder ve nini's law yaratırdım. 

neymiş 16 ölçüm cihazı yanlış bağlanmışmış. nur içinde yatasıca, yaşasaydın ve bir de bendeki terslikleri görebilseydin keşke. inan bana hiç tereddüt etmez adını değiştirirdin. ama bu yasaya göre kesin benim atladığım bir şeyler vardır ve yine sen ön plana çıkardın. peh!

neyse...

bir de şöyle bir şey var: 

yhprum kanunu. yani her olasılık içerisinde, iyi olanların arka arkaya seni bulabileceğine dair bir görü. 

inanasım var, varlığı çok işime gelir gelmesine de; birincisi genel manada çok bir örneğine rastlamadım - ikincisi o isim nedir?? bu mudur? içinde murphy kelimesi bulunduran bir kanun nasıl olumlu olabilir. baştan kaybedilmiş bir maç değil midir bu sayın dilmen?
bence beetlejuice'u çağırmak ve onun bize "ben geldiiim" demesi gibi bir şey oluyor bu. 

yine de:

yhprum kanunları
5 yorum:

 1. Çok bilgilendirici, bir o kadar da sevimli bir yazı olmuş.
  Murpy kanunları olumsuzluk barındırsa da neredeyse hepsi doğru gibi :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim, beğenmene sevindim.
  ayrıca ayarlar konusundaki yardımından ötürü ayrıca teşekkür ediyorum.
  sevgilerrr

  YanıtlaSil
 3. Murphy'nin felsefe dersine Schopenhauer girmiş sanki.Aklı biraz karışık ve biraz da karamsar.Öyle kötü kötü diye diye Orhan Veli gibi İstanbul'da insan çukura bile düşer.Belli mi olur =)

  Ben Kaos Teoremi'ni tavsiye ederim.Zira evrendeki olasılıkların gerçekleşmesi aşamasında daha nesnel bir konumda.Tübitak yayınlarından kitabı da var.Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. kaos teoremi ilgimi çekiyor zaten, aklıma getirdiğin iyi oldu. ediyim o kitabı. sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Onlar sana cevap vermeye başlamadığı sürece, benim için bir sakıncası yok, ölülerle konuşmanın ;)

  YanıtlaSil

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.