Başkasının Mutluluğu

Karşımızdakini mutlu edebilmek için yapabileceğimiz 10 şey:


 • Öncelikli karşınızdaki kişiye saygı gösterin ve sevin: Çünkü herkes benliğinin önemli olduğunu  ve kendisinin kale aldığını hissedebilmek ister. 
 • Fedakar olun: İnsan elbette önce kendisini önemsemeli, doğrularından vazgeçmemelidir. Ancak bazı zamanlar hiç hoşlanmasanız bile sevdiğiniz kişinin haksız dahi olsa size bağırmasına izin vermelisiniz. 
 • Hediye ve sürpriz: Hediyenin büyüğü küçüğü olmaz. İmkan ve fırsatınızla orantılı olarak sevdiklerinize jest yapın. İsterseniz elinizle hazırladığınız bir kartpostal isterseniz çok istediğini bildiğiniz bir kitap. 
 • Dost olabilmek: Yılların önemi yoktur hatta yeri geldiğinde samimiyetin derecesinin de... Eğer ki değer verdiğiniz birini üzgün görürseniz ya da bir şeye ihtiyacı olduğunu bilirseniz ona karşı deva, çözüm üretmeye çalışın. Maddi bir sıkıntı yaşıyorsa onu üzmeden, mahçup etmeden imkanınızca sihirli bir değnek kondurun. Eğer kalbi kırıksa ve konuşmaya ihtiyacı varsa, asla ona üzgün yaklaşmadan, pozitif ve her şeyin yoluna gireceği izlenimini vererek istediği zaman yanında olacağınızı söyleyin. 
 • Tatlı dil: Her zaman insanlara karşı ılımlı bir diliniz olsun. Argonuza, küfürlerinize karışmıyorum ama kelimelerinizin sıcaklığı karşı tarafa geçebilsin. Yoldan geçen bir teyzeye yardım ederken "teyzecim" demeniz; her giriş çıkışınızda güvenliğinize selam verip, hal-hatır sormanız; durduk yere uzun zamandır konuşmadığınız birini arayıp muhabbet etmeniz vb... Hele ki en çok iletişim halinde olduğunuz insanlara karşı olabildiğince sıcak bir ses tonu ve sevgi sözcüklerine sahip olun. Sıfatların sonlarına eklenen bir kaç takının karşı tarafa verdiği pozitif çağrışımlar denenmeye değer.
 • Karşınızdakinin hassas noktalarına ve zaaflarına karşı duyarlı olun: Sırf tarzınız o, herkes sizin bu huyunuza aşina diye el şakasından hoşlanmayan birine el şakası yapmayın. Ya da kaza haberi okuyunca çok üzüldüğünü bildiğiniz arkadaşınızın yanında, öyle bir haber denk gelirse kanal değiştirin vb. İnanın bu küçük ayrıntılar asla gözden kaçmıyor ve mutlu ediyor.
 • Bilmemezlikten gelin: Eğer sevdiğiniz kişi, sizin duymanızdan çok rahatsız olacağı bir şey yaptıysa ve siz bunu öğrendiyseniz, ilişkinizi çok yıpratmayan ya da sizi doğrudan etkilemeyen bir şeyse bilmemezlikten gelin. Öğrendiğinizi o da biliyorsa, ya bunun ilişkiniz ve ona bakışınız konusunda sorun olmadığını dile getirin, ya da hiç bir şey olmamış gibi devam edin.
 • Öğrettirin ve dinleyin...: Sevdiğiniz kişi karşınıza bir heyecan, "biliyor musun ben ne öğrendim?" diye gelip bilgi ya da fıkra anlatmaya başladığında biliyorsanız dahi hevesini kırmayın. Öncelikle dinleyin, sonra çok isterseniz "ben de duymuştum bunu, hatta şöyle şöyle bir şey daha var, ama sen de iyi ki anlattın bilmediğim şeyleri de kaptım" diyebilirsiniz.
 • Özür: Özür dilemek yerine özür dileyeceğiniz bir şey yapmamaya çalışın. Eğer hata yaptıysanız da, gerçekten bunun sizi ne derece üzdüğünü ve pişman olduğunuzu yansıtın. Yaptığınız hataya göre karşı tarafın yumuşamasına zaman tanıyarak, izin verin.
 • Huzur: Kimseye ne naz yapın ne de trip. Bahsi geçen kişi ister anneniz olsun ister sevgiliniz. Unutmayın ki kimse bu dünyada zaten yeterince canı sıkkınken bir de beş karış surat, taktik, agresiflik, anlayışsızlıkla uğraşmak istemez. İnsanı en çok yanında huzurlu olduğu kişi  mutlu eder.
Sevgiler.

Yorumlar

 1. çok güzel yazmışsın nini,yıldızdan cıkan resımdede ayrı bır duygulandım.keske dedığın gıbı dunya kotu olmasaydı,ama kotu yapan ınsanlar değil mi?keske herkese yardımcı olabılsek ımkanlarımız dahılınde oluyoruz,gecen gun mesela Vandan Istanbula gelen bır aıleye arkadaslarım yardım topladılar.keske yakınımızda olanlarada yardım edıp mutlu edebılsek.o kadar ac ınsanlar mesela sokaklarda yasayanlar varki..kımse uzulmese keske..

  YanıtlaSil
 2. hangi birine ne desem bilemedim çünkü hepsi tek tek doğru tatlı nini :)

  YanıtlaSil
 3. "keşke herkes kendi kapısının önündekileri mutlu etse.." ah keşke!
  tam seni mimliycektim ama geç kalmışım sen yazını benden önce yazıp mimini benden önce koymuşsun nini'm. bi'dahakine artık :)

  YanıtlaSil
 4. @biricit söylediğin bütün sözlerdeki samimiyetine inanıyorum.. bu blogun iyi tarafı yalnız olmadığını bilmek, kendin gibileri bulmak bence...

  @Mia, canımm sen daha tatlısın. her gün sayfana bakıyorum yeni bir şey yazdın mı diye haberin olsun, beni çok bekletme:)

  @Kuul'umsu, evet öyle olmuş:) bir de ben de seni mimlemiştim ama teker teker haber vermeyi akıl edemedim ki:) ama olsun seni beni yok, biz bir kalemden yazıyoruz sayılır seninle:)

  YanıtlaSil
 5. her birine katılıyorum.özellikle şu fedakarlık maddesine.herkes kötü zamanlarında en çok bahsettiğin gibi bir dosta ihtiyaç duyuyor.ama ne yazık ki sayıları çok az.
  eline sağlık nini :) çok güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. teşekür ederim Poliganum... bu arada yprumunu görmeden önce tweetlerine bakmıştım:)

  YanıtlaSil
 7. Yazdıklarından da belli oluyor ki her şey yine dönüp dolaşıp sevgi ve saygı da birleşiyor...Bunlar varsa zaten üstte yazdıklarının hepsi insanın aklına geliyor ve uyguluyor...

  YanıtlaSil
 8. ninicim o kadar doğru ve güzel şeyler yazmışsın ki canım benim...dediğin gibi keşke herkes kapısının önündeki insanları mutlu edebilse...keşke...eline sağlık ...yüreğine sağlık...

  YanıtlaSil
 9. @Gök-Türk, kesinlikle..yazmayı sevmesem sadece "saygı-sevgi" der bırakırdım

  @Prenses, teşekkür ederim, keşke...

  YanıtlaSil
 10. hepsi doğru ama hayata geçirmekte önemli.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.