Kelebek Etkisi

kelebek etkisi

 "Bir yerlerde bir kelebek kanat çırpar ve oradan çok uzak bir diyarda fırtınalar kopar"

 Kelebek Etkisi denilince bu söz ve kombinleri gelir çoğunluğun aklına. Aslında anlamı, bir şeyin başlangıcında yer alan şeylerin, küçücük değişikliklerinin bile büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesidir...
Mümkün mü? Bu gün, şu saniye klavyemde bastığım tuşlar sonucu ortaya çıkan bu yazıyı senin okuyor oluşun, bu eyleminin beraberinde ikimizinde aklına hiç gelmeyecek-üstünde düşünsek hesaplayamayacağımız  bir olaya sebep olur mu?

 Yaşadığımız her şeyin nedeninde Kaos Teoreminin kuzeni, yaşamın standart döngü zincirinin bir halkası olan Kelebek Etkisi mi yatıyor bilemiyorum ama bugün anladım ki benim en büyük korkum kanatlarımı çırpmakmış. Empati ya da duygusallığın bu kadarı bünyeye zarar hatta dert biliyorum ama yinede eğer bilmeden birinin felaketine (beraberinde o kişinin tüm sevdiklerinin de felaketine) sebep olursam bu sorumluluğun altından nasıl kalkabileceğimi bilemiyorum. Tanıyıp-tanımıyor oluşum benim için mühim değil. Bugün itibari ile,  gerçekten Kelebek Etkisi denen şey varsa ve illaki benim de bir kelebek misyonum olacaksa varsın ben günümü kozamdan çıktığım yerde sonlandırayım. Hele ki en ufak hareketim iyi bir şeye değil de, kötüsüne sebep olacaksa aman n'olur kanat falan çırpmayayım. Ben konduğum yerde, kendi kendimi etkileyen halimle ve tüm renklerimle inan bana daha mutlu olurum. Bu yüzden beni rahat bırak ve haklıysan kuramından muaf tut E.N. Lorenz!

Yorumlar

 1. Birgün ofiste dışardaki işlerimize bakan abiyi dışarı gönderdim..

  Patlayan HSBC binasının oraya. Yapması gereken iki iş verdim ona. İlk önceliği HSBC'deydi. Bir zaman sonra diğer işi önce yapması gerektiğini düşündüm ve aradım. Tam ışıklardan HSBC'ye dönmek üzereymiş. Dönmedi..Diğer iş için başka bir yere gitti..

  O devam etti..10 dk sonra bomba patladı. Günlerce ağladım..Çok etkilendim. Bizim nefes alışımız bile biryerde birilerine bir etki yaratıyor. Bundan eminim..

  YanıtlaSil
 2. Çok fena...!

  hakikaten hayal bile edemem nasıl hissettiğini...umarım bir daha böyle bir duyguya maruz kalmazsın.

  umarım kimse, kimsenin felaketinden kendini sorumlu tutmak zorunda kalmaz... çünkü haklı ya da haksız,mantıklı ya da mantıksız bu sorumluluk ve yaşattığı duygu çok acı bir şey...

  YanıtlaSil
 3. kelebek etkisi filmine de bayılırım. bu söze de. hatta zamanında bolca takmıştım ben buna. ayy ne değişikmiş ne güzelmiş demiştim. çok garip gerçekten :)

  YanıtlaSil
 4. O film güzeldi gerçekten.
  Evrendeki garipliklerden sadece biri:)

  YanıtlaSil
 5. hayatta hiç bişey tesadüf değil bence.
  herşey kararlanmış...
  sahne ve roller bildiriliyor ...
  biz sadece oynuyoruz...
  geleceği bilmeden.
  senaryoyu okumadan.

  YanıtlaSil
 6. yaşamın kuralı bu, ne kadar üzülsek de, ne kadar kaçınmaya çalışsak da her adımımız bir başkasının hayatını bir türlü etkileyecektir..aynen senin hayatının da hiç tanımadığın hiç bilmediğin bir yerlerdeki başkalarının ufacık bir hareketinden veya sözünden etkilendiği gibi..bunu kabullenmekten başka çıkar yolumuz yok..

  YanıtlaSil
 7. kelebek etkısını bende ızlemıstım,cok ılgınc bır fılmdı gercekten.Sen cok hassas bırısın Nini.HSBC bankasında bomba patlatıldığı gun benım ıs gorusmem vardı saat 11de ama gorusmemın ertesı gune ertelendığı haberını almıstım,gorusmemım yapıldığı yere gıtmem ıcın HSBC bankasının önünden gecmem tarıf edılmıstı..

  YanıtlaSil
 8. Elif gerçekten ne zaman ne yaşayacağıı asla bilemiyor, sadece yolumuza devam ediyoruz.

  Dayatılanla Yaşamak sen de çok haklısın. Aslında tüm bunların bilincindeyim. Hatta kabul bile ediyorum ama sanıyorum ki zaman zaman zayıf düşüyorum karşılaştıklarım karşısında.

  Biricitt sen de Bozbek gibi HSBC kabusundan sıyrılmışsın, ne mutlu. Evet biraz hassas bir yapım var. ama allahtan olay üstünden bir süre geçince normal seviyeye ulaşabiliyorum:)

  YanıtlaSil
 9. ve hayatta yaşanması gereken her ne varsa saati geldiğinde yaşanıyor, birilerinin sebeplerle yaşaması işte zaten kaderdir...

  sevgiler canım...

  YanıtlaSil
 10. aslında her gün buna benzer şeyler yaşıyoruz, ama farketmiyoruz ya da bilmiyoruz. bazen de böyle senin yaşadığın gibi kafamızda düşünüp çok etkileniyoruz. aslında otobüsü kaçırmamızın, işe geç kalmamızın, evde bi'şey unutmamızın, yemek sipariş etmemizin vs.. hem bizim hem de başkalarının hayatını tamamen etkileyip değiştirebiliceği bi'gerçek. bunları düşündüğüm zamanlar çoktur ve şahit olduklarım.. ama dediğin gibi, bunların etrafımızdakileri olumsuz yönde etkiliycek, felaketlere yol açıcak şeyler olmamasını diliyorum ben de..

  YanıtlaSil
 11. Gizem12:03

  Herkes kaderini yaşıyor hayatta; bunu değiştirebilmek...? Belki mümkün ya da değil. Ancak bir dilek geçiyor yüreğimden: "Güzelliklerle buluşmak dileğiyle..."

  YanıtlaSil
 12. Reçelim aynen öyle. elbette kader diyerek kendimizi salmamakta lazım. benden de sana kocaman sevgiler canım

  Kuul'umsu Kadın inanır mısın dün gece uyumaya çalışırken aynılarını düşündüm. Dedim kiüstünde durmaya çalışacak olursak işin içinden çıkamayız bile. Elimizde olan tek şey kötü şeylere sebep olmamayı dilemek sadece...

  Gizem yüreğinden çok güzel bir dilek geçmiş. Umarım, hepimiz için tüm kalbimle umarım...

  YanıtlaSil
 13. çekilişime beklerim canım:)

  YanıtlaSil
 14. Hiçbir şey önceden belli değildir. Kuram, gerçekleşenler üzerinden istatistiki metodlarla belirlenmiş olup, meydana gelen olaylarla doğrudan bir ilişki kurmak metafizk bir yaklaşım olur. Kendini ferah tut, kozandan çıkıp gönül rahatlığı ile kanat çırpıp uçabilirsin. Hep larva olarak kalamazsın ya. Bence, kelebek etkisinden anlayacağımız, dünyanın biryerlerinde insanları harekete geçiren olayların, başka bir yerde de tepki bulması ve katılımıdır. '68 gençliği hareketi gibi. Fransa'da başlayıp, dünyanın başka yörelerinde ve Türkiye'de de etkileşim bulan hareketti. Ben bunu anlıyorum. Mistik olarak yorumlamaya kalkarsak bu insanı içinden çıkılmaz ve hareket edemez hale getirir. Etrafımızda olan bitenden sorumlu olduğumuz sonucunu çıkarmamıza neden olur ki, bu da insanı başka boyutlara taşır, kendinden uzaklaştırır.

  YanıtlaSil
 15. Aslında bende daha çok senin ifade ettiğin gibi düşünüyorum. Ama sonra bir olay yaşıyor ve ufacık bir damlanın bile tası taşırdığını anlıyorum...Elbette o tas benim damlama kadar çok damlaya maruz kalmış ama o son damla oluncağına damlamayım istiyorum...

  Kendinden uzaklaşır insan üstünde çok düşünürse,çok haklısın. Biraz daha yaşım ilerleyip biraz daha yontuldukça daha sağduyulu bakabileceğimi düşünüyorum hayata...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.