Düz


Düz...

...insanlar birilerini duyarlar ama dinlemezler. Birilerine bakarlar ama görmezler.

...insanlar sadece iki görüşte karara varırlar hakkımızda. İkisinde de üzgünsek melankolik, neşeliysek keyfi yerinde, birinde üzgün diğerinde neşeliysek dengesiz ilan ederler bizi.

...adamlar ilk selamla karar verirler kadın hakkında. Sıcak bir yaklaşımsa kadın kolay lokma-şıllıktır; mesafeliyse kendini beğenmiş-ukaladır.

...arkadaşlar psikolojiniz hakkında kafa yormadan, onların istemediği şekilde ilk davranışınızda kafanıza binerler. Her şeyi en iyi onlar bilirler. Tanıştığınızdan bu yana ne çok yıl geçmişse, aranızdaki bağı o kadar sağlam zannederler.

...insanlar karşısındakini inandığı din, cinsel kimliği ve tercihi ile değerlendirirler. 

...kadınlar onlarla diyalog kuran her adamın kendileriyle ilgilendiğini düşünürler. Samimi bir yaklaşımla karşılaştıklarında, adam mutlaka onlara sadece aşk ya da cinsel manada yaklaşıyordur. Söz konusu adam isterse bakkal Lütfü Amca, isterse en yakın dostunun kocası olsun. 

...insanlar sarışın görünce ilk etapta önyargılı olurlar. Hele ki biraz da yüzüne bakılır, güzel-süslü giyimli ve gülümseyen bir sarışınsa. 

...insanlar kadın-adam arkadaşlığını tehlikeli bulur. Karşı cinsiniz olan dostunuzla samimi bir şekilde sarılıyorsanız hakkınızdaki dedikodulara hazır olun çünkü adınız çoktan çıkmıştır. Hele ki kadınsanız.

...vatandaşlar koyun gibidir. Kavalın sesi neredeyse onlar da orada.

...insanlar sizi geçmişinizle yargılar. Eğer sicilinizde bir hata varsa, çevrenizde meydana gelen o hatanıza yakın tüm suçlar sizin tarafınızdan işlenmiştir. Hırsızlıksa siz çalmışsınızdır. Cinayetse siz öldürmüşsünüz. Yatağına sinen yabancı bir kadın parfümü varsa o yatağa kocasıyla giren mutlaka sizsinizdir. Çünkü geçmişte herhangi birini bir başkasına karşı yapmışlığınız vardır...

...insanlar sizi fakirseniz hor ve cahil, zenginseniz kodaman ve bencil ilan ederler.

...insanlar yaptıkları iyilikle övünmeyi marifet, ulu orta edepsiz hakareti eleştiri sanırlar.

...adamlar kadınları kendilerinden daha az değerli görürler.

...insanlar ekranda gördüğü herkesi, yayınlanan her yayını doğru kabul eder, araştırma gereği duymazlar.

...insanlar şiddete karşıyız derken çocuklarını döverek eğitirler.

...insanlar sadece canı o sırada onu istedi diye, sorumluluğu nedir bilmeden bir evcil hayvan edinip, bakamayınca sokağa atarlar.

...insanlar, yobaz insanlarla, maneviyatını kendine saklayanlar arasındaki erdem farkını asla göremezler.

...kadınlar/adamlar çok kıskançtır. En yakın kız/erkek arkadaşından bile şüphe eder. Bazıları sevgilisiyle tanıştırmaz bile.

...insanlar her şeyi bildiklerini sanırlar.

...adamlar gezen kadına karşı önyargılıdır. Hele ki gece çıkıp eğlenen bir kadınsa asla ondan hayır gelmez.

...insanlar bir birliktelik yaşarken birbirlerinin hayatını zehir etmeyi, ilişkinin duvarlarına yasaklar örmeyi marifet sanırlar.

...

 Bu yazı N.Ş.A. uzar gider ama kısaca düz insanlar size sadece ama sadece kendi gözleriyle bakar, kendi beyinleriyle sizi algılar, kendi kulaklarıyla sizi duyar, kendi kalpleriyle sizi severler. Düz bir insan sizin hakkınızda konuşunca bilin ki çoğu kez aslında aynaya bakıp kendi kendine konuşuyordur. Benden söylemesi siz siz olun, bu düz insanlardan uzak durun. Tamam tamam, bu düz insan bolluğunda gerçekçi bir tavsiye vermeliyim size: elinizden geldiğince bu insanları özel hayatınızdan, huzurlu kabuğunuzdan uzak tutun. Zira bence çok ama çok sinir bozucu ve yorucular...

Sevgiler...

Yorumlar

 1. Adsız17:11

  sonuna Kadar sabırla okudum ve karar verdim, ben iyi bir insanım :)

  YanıtlaSil
 2. maalesef haklısın..belki de böylesi kolay geliyordur düşünmek anlamaya çalışmaktansa..

  YanıtlaSil
 3. Toprak yazı çok uzun imasında mı bulundun sabırla okudum derken?:))

  Dayatılanla Yaşamak kesinlikle insanlara öyle yaşamak daha kolay geliyor. Oysa bu şekilde neler kaybettiklerini bilseler gerçek zorluğu görürlerdi

  YanıtlaSil
 4. Önyargılı olmak herzaman yanlıstır,yine harika yazmıssın Nini :)

  YanıtlaSil
 5. Kısacası insanlar ön yargılıdırlar ve hep alıntılandığı gibi 'ön yargıları kırmak, atomu parçalamaktan daha zordur'
  :))) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. İnsanlar var insancıklar var.. Umarım İnsanlar tarafındayımdır..

  Yazı harika..

  Sevgiyle :)

  YanıtlaSil
 7. Biricitt teşekkür ederim:)

  Deniz evet maalesef alıntı çok doğru söylüyor

  Bozbek yazılarını okuyorum. Böyle yazdığına göre iyi olabilirsin:)

  YanıtlaSil
 8. Adsız09:57

  bana sabrettiren yazının uzunluğu değil, tokat gibi yüzümde patlayan yakıcı gerçeklerdi, insan kusurlarını duymak istemez hiç bir zaman, gerçeklerden kaçmak istersin hep.

  sen gerçekleri yüzümüze vurmuşsun, bundandır sabretmem. ama düşündüğümde çok şükür içimde halen bir parça insanlık bulabildim, sevincim de bundan

  YanıtlaSil
 9. İnsan çok boyutludur. Her birini üzerinde taşıyabilir. Bunlardan biri de "düz insan" olma boyutudur. Önemli olan bunun ne kadarının toplum ve insanlık yararına kullanıldığıdır. Bir insanı sadece bir özelliği ile değerlendirmek isabetli de olmaz hakkaniyetli de...Düz insanların önyargılarına bakarak kendinizi şekillendirmekten kaçının. Onlara bu sıfat takıldıysa, değerlendirmelerinin hiç bir geçerliliği yoktur. Onlar ne derse desin siz siz olmaya devam edin.

  YanıtlaSil
 10. Hektor seni özlemiştim:)

  YanıtlaSil
 11. seni okurken daha az yoruluyorum artık ))

  YanıtlaSil
 12. yeni beyaz fonumdan dolayı mı, yine bir imada mı bulundun İ.A.'m:)

  YanıtlaSil
 13. Bunların her birinin yaşanmış ve nokta atışıyla hedefi 12'den vurmuş tespitler olduğunu anlıyor, her birine ayrı ayrı okey veriyorum :)
  Gayet doğru tespitler ;)

  YanıtlaSil
 14. Zeugma:))
  %97,6 sı öyle:))
  teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.