Bir Teröristin Ardından - Sebahat Tuncel

sayfama kişiye ait bir fotoğraf yerine bu resmi koymayı ve "beetlejuice beetlejuice beetlejuice" demeyi tercih ettim 
Ön bilgi: Şöyle bir şey yaşandı: haberin linki

Sebahat Tuncel'in bu gün gazetelere yansıyan tutumu can sıkıcıydı. Okuyan her insanın dilinde belki de aynı cümleler: Senin yurtdaşım dediğin ve hakkını aradığın insan 25 kişiyi bir gemide ve binlerce insanı evlerinde esir aldı. 
Elinde çivili A4 bombasıyla. "sayın Abdullah Öcalan" diyerek andığın, içinde vekil olduğun ülkenin canının yanmasına en çok sebep olan adamın 'tecrit koşullarına dikkat çekmek istediği anlaşılıyor' diyerek savunduğun adamın amacı sadece terördü. 
Toplu cinayete yeltenmeydi. 
Başarılı olamamış olması onu kurban yapmaz. 

"Gemideki yurttaşların bu olayda zarar görmeden kurtulmaları güzel bir olay ama..." diyemezsin. Sen bir devlet adamı olarak, 25 kişinin sağ kurtulduğu bir konudan bahsederken "ama" gibi olumsuzluk ibaresi kullanamazsın.

Barışı, halk kardeşliğini diline dolamışken intikam yeminleri-sloganları atılan bir ortamda BDP kadrosunu da yanına alarak görünürsen sana saygı duymadığı için kimseyi ayrımcılıkla suçlayamazsın. Evlat acısı çekeninden de olsa, zafer işareti yapan bir anne ile aynı kareye girersen "kürt olduğum için eziliyorum, halkımda eziliyor" diyemezsin. Dersen de alacağın tepkiden şikayet edemezsin. 
Sen onlarca cenaze arasından tam kadro o cenazeye katılmamalısın ki teröre karşı tepkinin olduğuna inanma ihtimalimiz doğsun. 

Neymiş, İmralı'ya gitmek istemiş. 
Neymiş A.Ö.'nın hapishane koşullarına dikkat çekmek istemiş. 
Neymiş A.Ö.'nın hakları ihlal ediliyormuş. 
Ben de hümanistim, ben de hak-hukuk-eşitlikten yanayım. Ben de suçlu dahi olsa her insanın insani hakları saklı kalmalıdır derim. Derim ama iş yalandan provokatif insan hakları savunması olunca orada olamam. Hümanistim diye geçiniyorum ama bir "Perihan Mağden hümanistliği" saçmalaması beklemesin kimse benden. 

Tüm bu yaşananlar A.Ö.'nın hapis koşulları değişirse düzelecek masalına da inanmıyorum. Barış buna bağlı fikrini savunacak kadar saf değilim. Neyin ne olduğu gayet açık görebilene. Burada tek kurban gerçekten kardeşliği benimsemiş olan halkların aldığı haldir.

Sebahat Tuncel'e yazımda yer verip, güvenmiyor oluşumun nedenine gelince: onlarca neden arasından sadece bir tanesi için buraya tıkla.
İzledikten sonra düşün ki bu insan, bu ülkenin vekili ve daha nice bilindik örnekleri yanımızda, meclisimizde, başımızda. 

Aslında yanımızda olması gerekenler ise çok uzaklarda, dört duvar arasında, mezarda. 

Yorumlar

 1. düşüncelerim seninkinden farklı değil, normal şartlarda olması da zor.
  aklım kıt olsa da her durumda sistemi sorgulayan bir yapıya sahibim.
  bu durumda da ki özellikle bu konuda hep sistemi suçlamışımdır.
  ama birde sokaktaki halk var, masum ve cahil dediğin.
  illa bi tarafa ya da role sokulacaksa halk ve cahil yada masum diyeceksek bu role, inan ki sadece bir yörenin insanları değil bütün yurdumuzla aynı kaderi paylaşıyoruz.
  paylaşıyoruz diyorum bak, çünkü, payımıza düştüğü kadarını yaşıyoruz.
  gerektiğinde gencecik evlatlarını askere gönderen ve şehit haberini duyan annede dahil.

  bu konu hakkında hep geveze olmuşumdur daha uzar gider benim yorum ama uzatmaya gerek yok.

  okuduğum güzel bir yazıyı da dahil edersem bu yoruma sanırım yeter gevezeliğim.

  buyur burdan bak isterser; http://tr-tr.facebook.com/photo.php?fbid=269985349706057&set=a.269985293039396.62723.153856307985629&type=3&theater

  iyi günler diliyorum, iyi haftalar.

  YanıtlaSil
 2. sana katılıyorum ki zaten ben de yöreye değil insan ayrımına değindim. anlamadıkları için güvenenler ve anladıkları halde güvenenler diye. bakalım daha neler yaşayacağız toplum olarak...

  paylaşımın için teşekkür ederim, daha önce rastlamıştım fakat okuma fırsatım olmamıştı,şimdi okudum.
  sana da iyi haftalar diliyorum

  YanıtlaSil
 3. Burası Türkiye iste dedirtecek olaylardan biri daha ve çok can sıkıcı tabiki

  YanıtlaSil
 4. kesinlikle... aynı ismin bu gün yeni görüntüleri düştü medyaya.

  bu arada sayfana bayıldım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.