Sigismund Scholomo Freud

nileud'un babası


Neden Nileud ?
Çünkü Sigismund Schlomo Freud!

Elinde purosu ve bir çok kesime aykırı gelen düşünce yapısıyla hafızalara kazınan bu adam olmasaydı, başta psikoanaliz olmak üzere hayatımızın o dile gelmeyen, gelemeyen boşluklarına kim ön ayak olacaktı?

Araştırmalarında yer alan yorumlarına hayranlığımdan mı; teori olarak okuduğum birçok şeyin pratikte kendi ya da çevre hayatımda -yaklaşık +1 , -1 - şahit oluşumdan mı; mizahi ve marjinal düşünce sisteminden mi yoksa kendisini artık babam zannetmemden midir bilinmez, Freud ismi usumda ayrı bir yerdedir.

Nileud  için psikoloji aklın hayalin ötesinde, insan ve evren için en önemli unsurdur. Dile kolay geliyor belki ama insanın psikolojisini kullanarak yapamayacağı şey yok. Beni bu alana aşık eden Freud olsa da, daha nice isimler ve onların vaka çalışmaları takip edildiğinde, psikoloji dudak uçuklatacak kadar ürkütücü ve sonsuz bir kavramdır.

Aldığım birkaç kredi ders ya da okuduğum onlarca kitapla burada bilim adamlığına soyunmuyorum. Sadece sevdiğim, ilgi duyduğum birçok şeye burada yer verirken, insan psikolojisinin de nasıl heyecanlı ve keyif veren bir alan olduğunu ara sıra burada anlatmak istiyorum.
Kimbilir, belki okudukça sana da keyifli gelecektir...

                                                                                  Sevgiler.

Yorumlar

 1. Bu aralar Elektra komplexini yanlışlayabilecek örneklerle karşılaşıyor olsam da Freud'un açtığı yol - her ne kadar hoş bulunmasa da- sırf topografya kuramı ile de kendini gösteren bir fenomen.Saygımız büyük.

  YanıtlaSil
 2. Elektra kompleksinde anlatılan olayın yoruma açık olduğuna inanıyorum zaten, her kişide aynı belirtileri de vermeyebilir, herkes de olmayadabilir zaten.

  Topografya kuramına gelince, hava su kadar gerçek bir kuram, hakikaten fenomen olmayı ha kediyor.
  Saygı duymana sevindim Rodolfo, sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Ferud'un biyografisi ve psikanaliz seanslarını anlatan bir kitabıma geçen hafta ben olmadığım bir gün gelen misafir çay dökmüş.Hala kurumadı kitap ve artık çukur ve tepeleri olan bir vadi gibi görünmekte.Misafirin kasıtlı yaptığına inanacak gibiyim.Sevgiler ;=)

  YanıtlaSil
 4. Çok geçmiş olsun, ön yargılı olma, belki kazadır:)Hangi kitabı?

  YanıtlaSil
 5. Önyargılı değilimdir ama bu konuda olabilirim neredeyse =)
  Kitap, Freud'un değil aslında.Ankara'daki Dost kitabevinin çıkardığı evladiyelik bir kültür seti var birçok konuda.Bu da Freud biyografisi ve hayatındaki önemli olayların olduğu cepte taşımaya uygun portatif bir kitaptı.Şekli hala düzelmiş değil.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Sen de kelimelerini benimle paylaşabilirsin.